Защо понякога не можем да си простим? Да, именно онази грешка, към която се връщаме и се вманиачаваме в идеята за това колко лесно бихме могли да я избегнем, ако в онзи минал момент бяхме проявили малко повече разсъдък или предпазливост. Гневим се на разминаването между сегашното си положение и неговата вече изчезнала алтернатива: “не трябваше да изпращам това съобщение”, “не трябваше да се забъркваме с този човек”, “трябваше да се вслушам по-внимателно в съвета на онзи приятел”, “не трябваше да взимам парите назаем”…
Наред с гнева идват и въпросите: Защо не бях по предвидлив? Защо не проявих повече дисциплина? Как можах да бъда толкова недискретен? Реално тези въпроси нямат отговори, затова останали отворени постепенно се превръщат в самопорицание и самообвинение. В най-добрия случай ще заключим, че сме се объркали, защото сме били алчни, защото сме били суетни, повърхностни, невъздържани или слабохарактерни; че сме съсипали живота си, защото сме похотливи, страхливи, незрели или пък егоцентрични.
Нашата омраза към себе си ще става все по-интензивна, докато противопоставяме омърсения си живот с безупречните избори на другите. Онези, разумните и добрите, спокойните и щастливите, които не се поддават на изкушенията, остават стабилни и послушни, поддържат приоритетите си и уважават общественото мнение. Заключението, което ще направим е, че сме просто ужасни хора, които вероятно (в зависимост от тежестта на проблема, в който се намираме) трябва да се самонакажат веднага.
Ако искаме да избегнем вечната самоомраза или самонаказанието, ще трябва да намерим друг подход. Не можем вечно да обясняваме грешките си, като изследваме този или онзи недостатък в характера си. Трябва да разчитаме на далеч по-холистичен и обективен отговор. Объркали сме се, защото сме хора, което в този контекст означава, че принадлежим към вид, който е принуден от самата си природа да встъпи в живота без знанията и опита, необходими за осигуряването на щастие. Може да съжаляваме за тази или онази грешка, но като хора сме обречени да се подхлъзнем с по-голяма или по-малка тежест в един или друг момент. Не можем да знаем точно за кого трябва да се оженим. Нямаме представа кои са истинските ни таланти, камо ли каква ще е икономическата обстановка в някой бъдещ момент, и следователно не можем да определим кариерата, в която да инвестираме усилията и времето си. Можем да направим разумно предположение за това какви дейности и ситуации може да са опасни, но не можем да знаем предварително точно къде се крият всички рискове. Успешното в една епоха, може да се окаже провал в друга; това, което е било приемливо в един момент, може да се превърне в неприличие няколко години по-късно.