Предимството на слабата памет

от Даниел Маргнов

03.12.2022

Често се случва да забравим нещо. Забравяме ключовете от вкъщи, имената на някои познати или продукти от списъка за пазаруване. Но това, което може да се счита за неудобство на битово ниво, се оказва несравнима благословия на емоционално. Истината е, че се справяме с повечето трагедии в живота си не чрез реални решения и разум, а чрез склонността си да забравяме. Така популярната крилата фраза “времето лекува”, всъщност е израз именно на факта, че умовете ни са така устроени, че дори най-тежките ни спомени рано или късно избледняват. Заедно с хубави спомени като залез споделен с любим, вкуса на смокините през есента или интересна книга от преди няколко години, забравяме и ужасите, които сме били сигурни, че никога няма да преодолеем. Колкото и емоционални да сме в дадена ситуация, можем да сме сигурни, че ще дойде момент, в който ще забравим за какво е била цялата драма и ще се чудим за каква глупост сме се стресирали.

Прочут пример за това е историята за английският литературен критик и есеист Сирил Конъли, който открил своя тетрадка по латинска граматика, която е писал на 10-годишна възраст. На първата страница прочел следното, написано с невръстния му почерк: „Никога (подчертано три пъти) не забравяй колко нещастен беше днес, 11 февруари 1913 г.“ Няколко десетилетия по-късно, докато се взира в написаното с изумена и развеселена физиономия, се запитал какво толкова го е разстроило в онзи далечен ден. Колкото и да се чудел обаче не можел да си спомни, въпреки че явно тогава е смятал, че ще го тормози завинаги.

Забравянето понякога ни изглежда като предателство, защото част от нас иска да остане лоялна към някои страдания завинаги, защото самата ни идентичност се чувства неизличимо обвързана с тях. Но умовете ни са ефективни, несантиментални машини, които трябва да разчистят място за нови преживявания, така че в крайна сметка дори най-лошите ни спомени стават мъгляви и далечни. Може да осъзнаем, че са минали години, без да сме се сетили за грешка, за която някога сме смятали, че ще помрачи живота ни завинаги. Или дори да забравим името или лицето на човек, чието отсъствие някога ни се е струвало като края на света.

Може да се оплакваме, че понякога запомняме трудно или забравяме това-онова, но всъщност трябва да сме благодарни. Ако си спомняхме всеки случай, когато някой се е държал нелюбезно, всяка обида, изпречила се на пътя ни, всяка грешка, която сме извършили и всяка надежда, която е била осуетена, животът бързо щеше да стане нетърпим. За щастие сме надарени със специална неспособност – неспособността да помним вечно.

Даниел Маргнов

основател, Магистър Психолог

Здравейте, аз съм Даниел Маргнов – магистър психолог и сертифициран Master Life Coach с допълнителна квалификация по когнитивно-поведенческа терапия (CBT).

Моята мисия е да Ви помогна да разберете по-добре себе си, да преодолеете предизвикателствата и да намерите решения, които водят до по-осъзнат живот и по-хармонични взаимоотношения.

Независимо дали се намирате в труден период, или търсите промяна, можете да направите първата стъпка – споделете своя проблем и аз ще Ви помогна да откриете пътя към по-ясен и балансиран начин на живот.

Как можем да Ви помогнем?

ако искате да опознаете себе си, имате проблем, за който се нуждаете от помощ или мечтаете за по-хармонични отношения, можете да разгледате нашите услуги

Свържете се с нас:

ако имате въпроси или възникне проблем - пишете ни на email или чрез съобщение в социалните мрежи