Психиката ни е травмирана от неща, които вече са се случили в точно определен момент в живота ни. Като обърнем внимание на миналото си и осъзнаем източника на тези страхове можем да забележим, че не се отнасят реално до сегашното ни положение и съществуват само в умовете ни. Тези страхове не принадлежат на зрялото ни аз. Ситуацията, в която някой се е гневил заради чувствата ни, вече се е случила, много отдавна, още онзи път, когато баща ни се е развикал заради желанието ни да излезем с приятели или с някое гадже. Онзи път, когато споделихме на майка си, че не искаме да спортуваме плуване или да учим право и тя се натъжи и разплака, също е в миналото ни и няма защо да смущава настоящето ни. Всичко това е част от едно вече отминало време и се налага да осъзнаем, че вече сме възрастни и съответно сме в контрол както на самите нас, така и на отношенията си с другите.
Много малко вероятно е настоящият ни партньор да се срине, но дори това да се случи можем да разговаряме и да опитаме да му помогнем да приеме желанието ни за раздяла по-леко и осъзнато. Ясно е, че първоначално ще има момент на шок и може би доза гняв, но вече сме възрастни и знаем как да комуникираме, как да утешаваме и успокояваме. Така в действителност най-лошото ще отмине за няколко часа и дори да ни се струва, че сме го наранили безвъзвратно, само след няколко седмици ще забележим, че е възвърнал доброто си настроение и е продължил напред.
За да започнем да изграждаме своята смелост, е важно да правим разликата между това да сме наистина мили и загрижени и това да изглеждаме такива. Миналото ни ни е научило да слагаме онази маска на доброта и привидно да правим всичко, което се очаква от нас, за да не разгневим или нараним родителите си. Всъщност обаче зад нея крием всичко онова, което реално желаем и чувстваме, като така или го потискаме в себе си, с което във времето развиваме тревожност/депресивност, или го изразяваме тайно, което пък ни кара да смятаме желанията си за нещо грешно и неприемливо.
Ето защо е важно да знаем, че това да изразим емоции или мисли, които може да наранят някого, е по-малкото зло както за нас, така и за човека отсреща. Защото макар с мълчанието си да сме му спестили определена краткотрайна болка, то впоследствие или ще го нараняваме със своето отчуждение ,или тайно ще му изневеряваме, а това би нанесло много повече щети както на психиката, така и на чувството му за достойнство.
Изненадваща част от проблемите в социалния живот идват от склонността на хората да се преструват на мили от страх да не причинят краткосрочна болка/разочарование в другите. Истинската проява на смелост е да напуснем отношенията или да изречем онова, което мислим, като позволим да бъдем мразени за известно време от някого, когото все още го е грижа. Истинската проява на доброта е да заявим намеренията си, въпреки че почивката е резервирана, въпреки че апартамента е платен или сватбата е организирана. Няма нищо злонамерено в това вече да не изпитваме чувства към някого, но е истинска злина да го залъгваме и да губим времето му от страх да споделим онова, което вече чувстваме в сърцето си.